Segregowanie odpadów przynosi korzyści finansowe – segregując, płacimy mniej za odbiór śmieci. Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie kilkakrotnie wyższy.

Segreguj

Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej. Poddane recyklingowi odpady to także mniej wysypisk.

Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. W przypadku aluminium jest to o tyle ważne, że produkcja aluminium z rud jest relatywnie droga, a złoża boksytu nie odnawiają się. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki! Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Warto zmienić przyzwyczajenia i śmiecić mniej.

Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. Zamiast zużywać ropę, której zasoby są ograniczone i której wydobycie jest bardzo kosztowne, tworzywa sztuczne można ponownie wykorzystać – jako wysokokaloryczne źródło energii lub jako surowiec wtórny. Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.

Butelkomat

Segregacja odpadów i ochrona środowiska to dziś już obowiązek. Homepark Targówek promuje wszystkie działania ekologiczne, dlatego klienci Homepark Targówek mogą oddawać butelki i puszki po napojach do butelkomatu. Butelkomat przyjmuje butelki, które nie są istotnie uszkodzone. Muszą mieć etykietę producenta, ponieważ urządzenie identyfikuje rodzaj zwracanego produktu po kodzie kreskowym. Opakowanie powinno być też całkowicie opróżnione z napoju i pozbawione wewnętrznych lub zewnętrznych zabrudzeń, które utrudniają ocenę jego kształtu, wagi oraz materiału, z którego jest wykonane.
Zebrany do butelkomatów surowiec zostanie przetworzony i ponownie użyty do stworzenia nowych produktów. Butelki PET i puszki ALU mogą zostać ponownie przetworzone aż pięciokrotnie, co pozwala zaoszczędzić energię, wodę oraz zmniejszyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

Butelkomat, czyli automatyczny punkt zwrotu opakowań automat po napojach, butelkach PET oraz puszkach ALU jest dostępny przez 24h.

 

Jak należy korzystać z butelkomatu?
Wrzucaj butelki i puszki POJEDYNCZO!
1. KROK – Przygotuj butelki i puszki z czytelnym kodem kreskowym do góry, zdejmij nakrętkę. (nakrętka wykonana jest z innego materiału niż butelka PET)
2. KROK włóż butelki kodek kreskowym do góry.
3. KROK- po zakończeniu oddawania butelek naciśnij zielony przycisk.
4. KROK – obierz kod promocyjny, zbieraj punkty i odbieraj nagrody. Kupon rabatowy zachowuje ważność przez okres 100 dni od dnia jego wydrukowania
Wydruki z kodem to zebrane punkty. Za zebrane punkty z oddanych butelek otrzymasz nagrody.
Ile mogę oddać butelek lub puszek jednocześnie?
Nie ma określonej liczby oddawanych opakowań. Jedynym ograniczeniem są pojemności pojemników na opakowania w butelkomacie. (od 0,3 l do 3,0 l)

Co zrobić, gdy butelkomat jest zapełniony?
Napisz do nas: butelkomat.janki@ekohomepark.pl

Co zrobić, jeśli butelka została zwrócona z informacją „Opakowanie nieprawidłowe”?

Komunikat ten oznacza, że butelki nie ma w bazie opakowań:
1. Nie można jej oddać, ponieważ jest wykonana z innego tworzywa niż PET lub nie jest objęta systemem;
2. Niestety zabrakło tego opakowania w bazie.
3. Kod kreskowy jest nieczytelny.


Co powstaje z puszek aluminiowych?
Rocznie w naszym kraju zużywa się nawet 400 mln aluminiowych puszek, które nadają się do ponownego przetworzenia i wykorzystania nieskończenie wiele razy! Tylko 6 puszek ze złomu pozwala zaoszczędzić energię równą spaleniu 1 litra paliwa.
Po przetopieniu powstaje blacha aluminiowa, która trafia do producenta puszek, a następnie z niej produkowane są nowe puszki. Opróżniona przez nas puszka, która trafi do odpowiedniego pojemnika na selektywną zbiórkę, może już po 60 dniach trafić na półkę sklepową jako nowa puszka z napojem.
Co powstaje z przetworzonych butelek PET?
Np. z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty.