Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w sylwestra?

Sylwestrowa noc pełna sztucznych ogni, petard i głośnych dźwięków dla wielu zwierząt domowych staje się źródłem dużego lęku i stresu. Oto praktyczne porady, które pomogą zapewnić pupilowi spokój i bezpieczeństwo podczas sylwestra.

Pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, jest przygotowanie bezpiecznego miejsca w domu, w którym pupil będzie mógł się komfortowo schować. Może być to jego ulubiony kąt, klatka kennelowa, a nawet osobne pomieszczenie, np. łazienka. Jeżeli postawicie na ostatni wariant, upewnijcie się, że jest tam jego ulubiona zabawka oraz miękkie legowisko, które zwiększą komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ważne, żebyście uszanowali przestrzeń pupila i jeśli uda się do przygotowanego azylu nie należy na siłę go stamtąd wyciągać.

O czym należy pamiętać?

Przygotowanie bezpiecznego miejsca to podstawa. Oprócz tego należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą Wam stworzyć przestrzeń, w której pupil nie będzie czuł się zagrożony:

  • Spokojne środowisko – starajcie się wprowadzić do domu spokojną atmosferę. Warto zamknąć wszystkie okna oraz zasłonić je zasłonami lub roletami. W ten sposób zminimalizujecie hałas oraz gwałtowne błyski świateł fajerwerków.
  • Towarzystwo – pamiętajcie, że tego dnia pupil może Was bardzo potrzebować. Jeśli mocno przeżywa wystrzały petard, należy zostać z nim w domu. Można również rozważyć wyjazd poza miasto, aby jak najbardziej ograniczyć wystrzały sztucznych ogni. Pupil z pewnością to doceni, a  Wasza obecność będzie dla niego dużym wsparciem. Warto pokusić się o zaaranżowanie zabaw, które pozwolą zająć jego uwagę.
  • Wytłumiające dźwięki – petardy potrafią być niezwykle głośne, a nie zapominajcie, że zwierzęta mają o wiele bardziej wyczulony zmysł słuchu od ludzi. Do zagłuszenia hałasów dochodzących z zewnątrz można wykorzystać delikatnie włączony telewizor lub muzykę. Ważne, żeby dźwięki nie były zbyt głośne, bo to one staną się źródłem stresu.
  • Bezpieczeństwo – gwałtowne, głośne wystrzały mogą powodować gromadzenie się stresu w pupilu, który w kryzysowym momencie może podjąć próbę ucieczki. Upewnijcie się, że wszystkie drzwi oraz furtki są zamknięte, aby uniemożliwić czworonogowi ucieczkę. W tym dniu zadbajcie również o to, żeby pupil miał na sobie obrożę lub szelki z identyfikatorem. To znacznie ułatwi i przyspieszy zlokalizowanie pupila, gdyby jakimś cudem udało mu się wymknąć. W ten dzień kategorycznie nie puszczajcie zwierząt luzem.
  • Konsultacja z weterynarzem – zdarza się, że pupil jest nerwowy i nie potrafi sobie radzić z nadmiernym stresem. W takich przypadkach powinniście pomyśleć o środkach uspokajających. Znajdziecie je w sklepach stacjonarnych oraz sklepie internetowym Maxi Zoo Polska maxizoo.pl. Jeśli Wasze zwierzę wymaga silniejszych leków uspokajających, to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z weterynarzem, którą powinniście zaplanować dużo wcześniej.

 

Pamiętajcie, że każde zwierzę reaguje inaczej na stres. Ważne jest, abyście obserwowali pupila i dostosowywali się do jego potrzeb. Sylwester to czas radości dla ludzi i jednocześnie wyzwanie dla czworonożnych przyjaciół. Dlatego warto odpowiednio się przygotować i zapewnić im w tym dniu największy komfort. Więcej szczegółowych informacji na temat bezpieczeństwa kotów oraz psów podczas sylwestrowej nocy znajdziecie w specjalistycznych artykułach Maxi Zoo:

Sklepy objęte wydarzeniem: