Prawidłowe żywienie zwierząt z Maxi Zoo

Zdrowie i dobrostan naszych domowych zwierząt, takich jak psy i koty, zależą od wielu czynników, w tym ich genetyki, usposobienia, zwyczajów, a także odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Wśród tych czynników jest także punkt, który codziennie jest w życiu naszych pupili. Żywienie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu im długiego i zdrowego życia.

Jako opiekunowie zwierząt, mamy ogromny wpływ na dietę naszych czworonożnych towarzyszy, co jest zarówno przywilejem, jak i odpowiedzialnością. W jaki sposób możesz zagwarantować im zbilansowane posiłki?

Znaczenie zbilansowanej diety w życiu psów i kotów

Żywienie jest fundamentem dla rozwoju, kondycji i ogólnego zdrowia Twojego zwierzaka. Zwróć uwagę, aby dieta była dostosowana do jego indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę m.in. gatunek, rasę, wiek, styl życia, stan zdrowia i specyficzne wymagania. Dobrze zbilansowane posiłki dostarczą im niezbędnych składników energetycznych, budulcowych oraz regulujących metabolizm i funkcje życiowe. Odpowiednia dieta może również zapobiegać niektórym schorzeniom i wspomagać leczenie innych, a także przyspieszać rekonwalescencję.

Kluczowe aspekty żywienia zwierząt

W kontekście żywienia zwierząt domowych istnieje kilka istotnych kwestii, które wymagają szczególnej uwagi. Przede wszystkim, nie karm psów i kotów ludzkim jedzeniem, a tym bardziej pozostałościami z Twoich posiłków, np. po obiedzie. Różnice anatomiczne i fizjologiczne między zwierzętami a ludźmi są znaczące, dlatego takie posiłki mogą być dla nich szkodliwe, a w niektórych przypadkach bardzo niebezpieczne.

Co więcej, ludzkie przekąski, tj. chipsy, paluszki również mogą być zagrożeniem dla zwierząt. Zawierają w sobie bardzo dużo soli, która potrafi doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. Przykładowo duży pies (ok. 35 kg) może zjeść maksymalnie 1 gr soli dziennie. Zatem jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie psa kiełbasą, serem, fast foodami, to jego organizm może zareagować gwałtownymi wymiotami i biegunką. Może to również skutkować zatrzymaniem wody w organizmie czy zaburzeniami neurologicznymi. W skrajnych przypadkach, gdy psiak zje 5-10 łyżeczek soli, dojdzie do ostrego zatrucia, które skutkuje uszkodzeniem nerek, mózgu i przewodu pokarmowego, a nawet śmiercią. Podobnie działają również cebula, czosnek, ostra papryka czy gałka muszkatołowa. Natomiast w kociej diecie nie powinno być również szczypioru, oregano, majeranku czy estragonu.

Optymalna dieta zwierzęcia powinna zawierać zbilansowane składniki, takie jak węglowodany, lipidy, białka, witaminy i minerały, dostosowane do ich specyficznych potrzeb.

Czy gotowa karma to dobry wybór?

Jeśli zastanawiasz się, czy gotowe karmy są wystarczające dla zwierząt, rozwiewamy Twoje wątpliwości. Odpowiedź brzmi tak, pod warunkiem, że wybrany przez Ciebie produkt jest wysokiej jakości i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Takie żywienie zapewnia zbilansowaną dietę.

Wbrew powszechnym przekonaniom, psy i koty są monodietetykami i nie potrzebują dużej różnorodności w swojej diecie. Regularne i jednolite posiłki są dla nich korzystniejsze, a zbyt częste zmiany mogą prowadzić do problemów trawiennych.

Woda to podstawa

Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do świeżej wody. Nawodnienie organizmu jest tak samo ważne dla zwierzaków, jak i dla ludzi. Nie zapominaj o tym również zimą. Nasi pupile mogą pić taką wodę, jak my – kranową, filtrowaną, przegotowaną czy źródlaną. Nie podawaj psu wody wysoko zmineralizowanej. Wysokość stężenia minerałów dostosowana jest do zdrowych ludzi, natomiast dla zwierząt jest to zbyt duża dawka. Skutkiem tego może być odkładanie się minerałów w nerkach, co wpłynie na powstawanie kamieni nerkowych. Pamiętaj także, aby miska zwierzaka była zawsze czysta. Warto wymieniać wodę, która stoi w misce dłużej niż 12 godzin.

Dobry skład w rozsądnej cenie

Maxi Zoo, lider w branży sklepów dla zwierząt, od ponad dekady wspiera opiekunów zwierząt w zapewnianiu ich podopiecznym zdrowego odżywiania. W asortymencie sklepów znajdziesz bogaty wybór karm dla zwierząt, w tym ekskluzywne marki dostępne tylko w Maxi Zoo o bardzo dobrym składzie, tj. Real Nature, Select Gold, Premiere czy Naturally Good. Klientom oferowana jest nie tylko szeroka gama produktów, ale także fachowe doradztwo pracowników, którzy służą pomocą w doborze odpowiedniego pożywienia dla zwierząt. Maxi Zoo wyróżnia się również atrakcyjnymi promocjami i rabatami, które można śledzić zarówno na stronie internetowej pod adresem https://www.maxizoo.pl/promocje-oferty/, jak i poprzez aplikację Maxi Zoo.

Prawidłowe żywienie zwierząt domowych jest niezwykle ważne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Jako opiekunowie, powinniśmy być świadomi potrzeb żywieniowych naszych czworonożnych przyjaciół i dostarczać im zbilansowane, specjalnie dla nich przygotowane posiłki. Pamiętajmy, że miłość do naszych zwierząt wyraża się nie tylko poprzez czułość, ale także poprzez dbałość o ich zdrowie i żywienie.

Sklepy objęte wydarzeniem: