„Przyjaźń Łączy -Wspólnie dla Zwierząt” – ruszyła kolejna edycja akcji Maxi Zoo z Fundacją GOPR!

To już dziewiąta edycja akcji i jednocześnie siódma, która jest realizowana wspólnie z Fundacją GOPR. We wszystkich sklepach stacjonarnych oraz sklepie internetowym Maxi Zoo pojawiły się specjalne zawieszki z psią łapą. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na rzecz psich ratowników GOPR. Akcja wystartowała 2 października i potrwa do 31 grudnia lub do wyczerpania zapasów.

Współpraca Maxi Zoo z Fundacją GOPR trwa nieprzerwanie od 2017 roku. W ramach akcji „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” udało się dotychczas zebrać ponad 681 tysięcy złotych, które zostały przekazane na szkolenia oraz specjalistyczną opiekę dla psów GOPR.

Dziewiąta edycja wyjątkowej akcji

Od 2 października we wszystkich sklepach stacjonarnych oraz sklepie internetowym pojawiły się dobrze znane klientom zawieszki z psią łapą. W wybranych sklepach stacjonarnych dostępne są również bransoletki. Koszt jeden sztuki to 10 złotych, a dochód z ich sprzedaży trafi do Fundacji GOPR. Pieniądze zostaną przeznaczone na opiekę, rehabilitację, sprzęt oraz specjalistyczne szkolenia dla psich ratowników. Akcja potrwa do 31 grudnia lub do wyczerpania zapasów. Zawieszka to doskonały przedmiot dla miłośników zwierząt. Można ją przypiąć do kluczy lub obroży pupila. To także dobry pomysł na wyjątkowy upominek.

Nieoceniona pomoc w górach – i nie tylko

Psy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ratują ludzkie życia nieustannie od prawie 50 lat. Dzięki swoim wyjątkowym zdolnościom potrafią pracować w trudnych, niedostępnych dla człowieka terenach, które przeszukują nawet do 10 razy szybciej niż zespół ratowników. Psy czuwają nad bezpieczeństwem osób przebywających m.in. w górach. Szczególnie zimą, kiedy występuje zagrożenie lawinowe. Dzięki doskonałemu węchowi potrafią dużo szybciej zlokalizować potrzebującą osobę i zwiększają szansę powodzenia misji ratunkowej. Psi ratownicy GOPR, nie działają jednak wyłącznie na terenie gór. Biorą również udział w akcjach poszukiwawczych w gruzowiskach, pod ziemią oraz zbiornikach wodnych w całej Polsce, a w razie potrzeby nawet za granicą.

Czworonożni ratownicy od jesieni ubiegłego roku wzięli udział w 75 akcjach poszukiwawczych na terenie całego kraju. Na dziś w szeregach GOPR pracują 33 psy ratownicze, z czego 3 z nich pozostają w stanie pozasłużbowym, a 9 psów jest w trakcie szkolenia. Zwiększanie liczby psów oraz treningi z najlepszymi specjalistami na świecie są możliwe dzięki środkom z akcji „Przyjaźń Łączy-Wspólnie dla Zwierząt”. Dzięki temu z każdym rokiem możemy brać udział w coraz większej liczbie akcji, co przekłada się na wzrost skali pomocy GOPR. Cieszy nas kolejna edycja akcji z Maxi Zoo, która pozwoli nam dalej się rozwijać. – mówi Patryk Czermak, Przedstawiciel Komisji Szkolenia GOPR do spraw psów ratowniczych.

Przyjaźń Łączy-Wspólnie dla Zwierząt” to nasza coroczna akcja, którą od 7 lat realizujemy wspólnie z Fundacją GOPR. Kolejna edycja, podobnie jak poprzednie ma na celu niesienie wsparcia dla dzielnych psich ratowników, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Cieszy mnie skala pomocy rosnąca z każdym rokiem. Klienci Maxi Zoo aktywnie biorą udział w akcji i chętnie sięgają po zawieszki i bransoletki z psią łapą. Dotychczas zebraliśmy łącznie prawie 700 tysięcy złotych. To bardzo duża kwota. Dzięki niej możliwy jest rozwój psów ratujących ludzkie życie. Często tylko one mogą udzielić pomocy i dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Jeśli potrzebująca osoba znajdzie się pod lawiną, każda minuta jest na wagę złota. Dlatego tak istotny jest regularny trening i zwiększanie umiejętności psów będących fundamentem takich akcji ratowniczych. Zebrane środki pomagają utrzymywać czworonożnych ratowników w dobrej formie i dbać o ich zdrowie. Gwarantują im także profesjonalną opiekę. Cieszę się, że Maxi Zoo przyczynia się do rozwoju Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i pomaga tworzyć dobre warunki dla psich ratowników, które zwiększają umiejętności i są szczęśliwe. Wierzę, że tegoroczna edycja przyniesie kolejną rekordową kwotę wsparcia dla Fundacji GOPR. – mówi Wojciech Kamiński, dyrektor zarządzający Maxi Zoo Polska.

Kluczowe są specjalistyczne treningi i stały rozwój

Dzięki akcji „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” możliwa jest kompleksowa, odpowiednia opieka nad psami, które służą w szeregach GOPR. Pies nie staje się ratownikiem, a cały czas nim jest. Co to oznacza w praktyce? Wymaga stałej pracy i treningów, które przygotowują go do kolejnych akcji. Im więcej godzin spędzi na placu treningowym ze swoim opiekunem, tym większa będzie jego skuteczność w terenie. To z kolei wiąże się z dużymi kosztami. Ratownicy wspólnie z czworonogami cały czas ćwiczą pod okiem międzynarodowych specjalistów, dzięki czemu nabywają większego doświadczenia i rozwijają umiejętności. Umiejętności psów są również regularnie weryfikowane podczas oficjalnych egzaminów, których zdawalność utrzymuje się na poziomie powyżej 90%. To możliwe dzięki setkom godzin szkoleniowych opłacanych ze zbieranych w akcji środków. Do treningu potrzebują specjalnego sprzętu, który również wymaga sporych nakładów finansowych. Do tego dochodzą koszty związane z utrzymaniem psów, takie jak specjalna dieta oraz opieka weterynaryjna. Dzięki corocznej akcji klienci Maxi Zoo pomagają nam gromadzić środki niezbędne do utrzymania psich ratowników, a także zapewnienia im najlepszego sprzętu oraz szkoleń. Tak przygotowane czworonogi mogą ruszać do każdej akcji ratunkowej, a GOPR staje się coraz lepiej rozpoznawalny na arenie międzynarodowej. Serdecznie dziękuję za współpracę oraz każdą kupioną zawieszkę i bransoletkę. – dodaje Roman Dziedzic, prezes zarządu Fundacji GOPR.

Każdy, kto kupi specjalną zawieszkę lub bransoletkę przyczyni się do rozwoju oraz wsparcia psich ratowników z jednostek GOPR. Zawieszki są dostępne w sklepach Maxi Zoo od 2 października do końca roku lub do wyczerpania zapasów. W wybranych sklepach pojawiły się również dedykowane akcji bransoletki z zeszłorocznych edycji. Szczegółowe informacje można znaleźć na https://www.maxizoo.pl/wspolnie-dla-zwierzat/.