Jak oszczędzać wodę? Przykłady można mnożyć. Pamiętaj o tym, że tylko 1% wody znajdującej się na całej planecie jest zdatny do picia. Jeśli każdy we własnym domu podejmie podstawowe kroki, by zacząć oszczędzać wodę, widmo wyczerpania zasobów może się oddalić. Jeśli ten argument nie do końca Cię przekonuje, pomyśl o swoich finansach. Zaoszczędzone pieniądze będą z pewnością miłym dodatkiem do domowego budżetu.

Oszczędzaj wodę

Wybierz prysznic zamiast wanny – ogranicz kąpiel do 4 minut i korzystaj z prysznica tylko wtedy, kiedy faktycznie wody potrzebujesz. Biorąc szybki prysznic zużyjesz około 40 litrów wody.

Myj zęby przy zakręconym kranie

Napraw cieknący kran – pojedyncze krople z cieknącego kranu mogą urosnąć do 5000 litrów wody rocznie!

Wymień spłuczkę WC na taką, która ogranicza zużycie wody. Według statystyk każdy z nas średnio około 5 000 razy rocznie spuszcza wodę w toalecie. Na szczęście nowoczesne systemy podwójnego spłukiwania to oszczędność ogromnych ilości wody. Zużywają tylko 6 litrów – lub 4 przy zmniejszonym spłukiwaniu – znacznie mniej niż 13 litrów na każde pojedyncze spłukiwanie przy spłuczkach starego typu. Dlatego sprawdź koniecznie, jak to wygląda u Ciebie.

Używaj baterii jednouchwytowej

Gotuj tylko tyle, ile potrzebujesz – Oszczędzaj wodę, pieniądze i energię, gotując tylko tyle wody, ile potrzebujesz na dany moment.

Zainwestuj w urządzenia gospodarstwa domowego, które wymagają użycia mniejszej ilości wody – np.: zmywarkę zużywającej niewiele wody podczas jednego cyklu oraz włączanie jej przy pełnym wsadzie; pralkę zużywającej niewiele wody podczas jednego cyklu oraz włączanie jej przy pełnym załadunku.

Słuchawkę prysznicową z funkcją oszczędzania wody.

Peraltory w kranach w kuchni i łazience. To nakładki w kształcie sitka napowietrzające strumień wody, które montuje się u wylotu kranu. Dzięki temu wydaje nam się, jakby z kranu płynęło więcej wody niż w rzeczywistości. To małe sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze!

Zbieraj deszczówkę w ogrodzie – Czy wiesz, że zainstalowanie zbiorników na wodę pozwala zaoszczędzić do 5 000 litrów wody rocznie? Zbierając deszczówkę, możesz zmniejszyć zużycie wody nawet o 33%.

Dbaj o kwiaty i ogród z rozsądkiem – Jeśli jesteś właśnie tą szczęśliwą osobą, która posiada swój ogród, pamiętaj, aby podlewać rośliny wczesnym rankiem lub dopiero pod koniec dnia, aby zapobiec natychmiastowemu odparowaniu wody pod wpływem promieni słonecznych i ciepła.

W czasie upałów zwierzęta też potrzebują wody. Zamiast podlewać trawnik, postaw pojemniki z zimną wodą np. dla ptaków do picia i mycia. Spragnione pszczoły i inne owady będą potrzebowały spodka lub miski z wodą i kamieniami.